Domov - zgodilo se je arrow 15. poldnevnik
15. poldnevnik PDF Natisni E-pošta
četrtek, 01. januar 2015

Skozi občino Trebnje poteka 15. poldnevnik, navidezni polkrog, ki povezuje oba zemljina tečaja in vse kraje, kjer sonce istočasno vzhaja, doseže poldan in zahaja ter določa zemljepisno dolžino v vrednosti 15° 00´ 00´´.

Na razgledni točki nad Vrhtrebnjem je zgrajeno kamnito obeležje s sončno uro in bronastim reliefom Slovenije, na katerem so prikazani pomembnejši kraji v državi, višji vrhovi in potek 15. poldnevnika preko slovenskega ozemlja. Del obeležja je tudi informativna tabla z osnovnimi informacijami o 15. poldnevniku.

Na vstopu v mesto Trebnje z zahodne strani je poldnevnik obeležen tudi z veliko tablo in radijsko vodeno uro, ki kaže točen srednjeevropski čas. Ura je naravnana tako, da v tisoč letih zaostane ali prehiti le za eno samo sekundo.

Vir: publikacija Občine Trebnje - Dobrodošli v zeleno-modri pokrajini